Sağlık

Bilim adamları kanser yapan 11 maddeyi açıkladı

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma sonucu kanser yapan 11 madde açıklandı.

Kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir. Kanser, vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100’den fazla hastalık grubudur. Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar. Tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara, hatta ölüme dahi neden olabilir.

Kanser (cancer) terimi, tıbbın babası olarak bilinen Yunan fizikçi Hippocrates (MÖ 460-370) tarafından oluşturulmuştur. Hippocrates carcinos ve carcinoma terimlerini ülser oluşturan ve ülser oluşturmayan tümörler için kullanmıştır. Kansere sebep olan çok fazla sayıda madde vardır bunlardan bi kısmı;

1-) Konserve Yiyecekleri

Konserve yiyecekleri bozulmaması için genelde alüminyum kutular, bisfenol-A yani BPA içeren kutularda saklanmaktadır. Özellikle domatesler ile asit oranı yüksek yiyecekleri konserve kutusundan yemek çok tehlikelidir.

2-) Cips

Cipsin içeriğinde Vücudun tanımadığı yapay tatlar, koruyucu maddeler ve gıda renklendiren maddeler bulundurmasıyla birlikte, yüksek derecede yağ, trans yağ bulundurmaktadır.

3-) Beyaz un

Beyaz un  doğallıktan uzaklaştırılarak işlenmiştir. Bu nedenle doğal besin maddelerinin çoğunu tahrip edilir.

4-) Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu

Kanser hücrelerinin en sevdiği besin maddelerinden olan kanser hücrelerinin hızla büyüyüp çoğalmasına yol açar.

5-) Yapay Tatlandırıcılar

İnsanların kilo almamalarında yardımcı olan bu maddeler kimyasallar ve aspartamlar vücutta ciddi bir toksine dönüşür.

6-)Alkol

Alkol fazla tüketilirse karaciğer, yemek borusu, kolon, rektum, ve meme kanserine yol açar.

7-) Organik Olmayan Meyve ve Sebzeler

Genetiğiyle oynanmış organik olmayan besinler, içerisinde atrazin tiyodikarb ile organofosfatlar gibi tehlikeli pestisitler bulunuyor.

9-) Salamur Gıdalar

Salumur gıdalar yapay renklendirici içermektedir. Tuz ve sirke kombinasyonuyla sertleştirilir. Sirkelerin bazıları sağlıya faydalıyken turşu gibi gıdalardaki fazla tuz seviyesi ve nitratlar, nitritler insan sağlığını bozabilir.

10-) GDO’lu Gıdalar

Genetiği değiştirilmiş gıdalar, laboratuvarda uzun ömürlü, dayanıkılı ürünlerdir. Ülkelerin bazıların hemen hemen her ürün GDO’lu olmasına rağmen Avrupada birçok  ülkelerdeyasaklanmıştır.

11-) Trans Yağlar

Trans yağ, yağdan tasarruf etmek için aynı yağı başka ürünlerde kullanmaktır. İşlenmiş gıdalarda bulunur. Buda vücuttaki kanser hücresini arttırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir