Kripto Para

Bitcoin ve Altcoinler Yükselecek Mi?

Kripto para piyasası da küresel borsanın kırılmasını takiben düşüşe geçti. İki piyasa da şu an toparlanma sürecinde olmasına rağmen akıllarda tek bir soru oluştu. Kripto para piyasasının güvenli olup olmadığı akıllara takılan soru oldu.

Bitcoin 6,205’e kadar düştü ama 6000 dolar seviyesini korumaya devam etti. Sonrasında ise %0.14 oranla 6.330 dolara kadar yükseldi.

Bitcoin’i takipte olan altcoinler de geri dönüş yaşıyorlar. Altcoin, TRX (Tron) piyasa hacmine göre ilk 10’da olan kripto paralar arasında %7.38 oranında yükseldi ve en çok yükseliş gösteren kripto para oldu. DGTX ( Digitex Futures ) %59.30 oranında yükselerek en çok kazanan oldu. Bununla birlikte, Steem de %8.54 oranında yükselerek iyi bir geri dönüş yaptı.

Küresel piyasanın şiddetli bir düşüş yaşaması kripto para piyasasını da etkiledi. Kripto para yatırımcısı Alex Kruger, borsaların düşüşe geçtiği bir günde dünyanın ilgisinin bitcoine çevrildiğini ve boğa hareketi görebilmenin olasılığını dile getirmişti. Ancak umulan olmadı ve kripto para piyasası küresel borsayı takip ederek düşüşe geçti.

Kripto para piyasası ile küresel borsa arasındaki ilişkiyi yorumlayanlardan biri de Bitwise Varlık Yönetimi şirketinde araştırma ve geliştirme yönetici yardımcısı Matt Hougan olmuştu. Matt Hougan’a göre küresel piyasanın aşağı yönlü gitmesi kripto para piyasasının yükseleceğini söylemeye yetmez. Hougan’a göre bağıntı olmaması ters bağıntı anlamına gelmez.

Bitcoin ve altcoinleri güvenli liman olarak düşünen kişiler, kripto para piyasasının küresel borsalarla birlikte düşmesi sonucu hayal kırıklığına uğradı.

Juniper Research firmasının yaptığı “Kripto Paraların Geleceği: Bitcoin Altcoin Eğilimler ve Tehlikeler 2018-2023” adlı raporda bitcoin işlem hacmi 2017 yılından bu yana 360.000 den 230.000 seviyelerine düştü. Rapora göre işler daha kötüye gidebilir. Bitcoin ile kripto paraların patlama eşiğinde olduğu ve dikkat edilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Uzmanlar tarafından bitcoinin kripto para birimleri içinde diğer altcoinleri etkilemede son derece etkili olduğu ve bu etkinin birçok coini yakından ilgilendirdiği ifade ediliyor. Bitcoin fiyatının çok fazla değişim yaşadığı ve sabit durmadığı günlerde altcoin fiyatlarının da durmak bilmediği belirtiliyor.

2019’da Değerlenecek Olan Altcoinler

2019 yılında birçok altcoin piyasada yer almak için hazırlanıyor. Bir kısmı 2018 yılından itibaren piyasa olmasına rağmen pek rağbet görmedi ama kripto para borsasına bomba gibi düşecek en iyi altcoinleri inceledik ve sizin için 3 tane belirledik.

Qtum

Bitcon ve Etherium’un birleştirilmiş hali gibi düşünebilirsiniz. Hem çok güvenli hem de bir o kadar değer kazanacak olan bu altcoin 2019’un bizim için favorisi.

Qtum için ayrıca 2019 yılında QtumX piyasaya sürülecek. QtumX daha optimize ve daha akıllı sözleşme destekliyor. Amazon ile iş birliği yaptıkları için zaten güvenirlilik konusunda pek endişe etmemeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Tron

Bittorent’i satın alan Tron 2019’a efsane bir giriş yapmayı hedefliyor. Tamamen gizli çalışmalar yürüttüklerini biliyoruz şu an için pek bir şey söylenemez desek de bu sessizliğin sonunda fırtına geleceği çok açık.

Aelf

Etherium ve Bitcoin kadar saniye başına işlem hacmine sahip olmak için özel çalışmalar yapıyorlar. Henüz büyük bir şirketin kanatları altında değil. Fakat çok yakın zamanda çalışmalarının karşılığını alacağını düşünüyoruz. Aelf de bizim için 2019’un yükselen yıldızları arasında.

Peki ya sizin 2019 ‘da yatırım için en iyi altcoin diye nitelendirdiğiniz coin hangisidir?

Dilara Şimşek

Merhaba ben Dilara, ekonomi haberlerini araştırmayı ve yazmayı seven bir içerik editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir