Sağlık

Böbreklerinizi zehirlemek istemiyorsanız bu maddelere dikkat!

Ülkemizde organ nakli gerektiren sorunların başında gelen böbrek yetmezliği, birçok insanın diyaliz makinelerine bağlı olarak yaşamasına sebep oluyor. Uzmanlar henüz sağlıklıyken böbreklere dikkat edilmesi gerektiğini ve bazı durumlara daha çok dikkat edilmesini vurguluyor.

Türkiye’de 22.000 hasta böbrek nakli bekliyor.

Türk Nefroloji Derneği araştırmalarına göre ülkemizde 74 bin 475 hasta böbrek hastalığı tanısıyla izleniyor. Öte yandan 22.000 hasta ise böbrek nakli bekliyor. Türkiye’de organ bağışı anlayışının halen yerleşmemiş olması nedeniyle gerektiği kadar nakil yapılamıyor ve böbrek bekleyen hasta sayısı da artıyor.

Böbreklere zarar veren ve böbrek yetmezliğine götüren olan bu sebepleri bilmek gerekiyor.

Sağlıklı iken böbreklere dikkat etmek ve zararlı durumlardan kaçınmak gerekiyor. Aksi takdirde zarar gören böbrekler bir süre sonra böbrek yetmezliği hastalığına dönüşebilir. Hipertansiyon, diyabet hastalığı, çok tuz tüketmek, ateroskleroz (damar sertliği), düzensiz ve az miktarda su içmek, sağlıksız beslenme ve obezite, bilinçsizce bitkisel ürünler tüketmek, yoğun ağrı kesici kullanımı, sigara içmek, yaşlılarda prostat büyümesi ve mesane problemleri, boşaltım problemleri ve gençlerde idrar tutma alışkanlığı böbreklerin zarar görmesine ve börek yetmezliğine dönüşmesine neden oluyor.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir