Gündem - Son Dakika Haberler

Dolandırıcıların yeni hedefi olabilirsiniz, dikkat!

Uyarı geldi, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkan Ali Eroğlu tarafından yapılan açıklamada dijital ortamda hazırlanan düzenlenmiş belgelerle internet üzerinden kendilerini veteriner olarak tanıtan kötü niyetli dolandırıcılara karşı dikkat etmeleri hususunda vatandaşlara uyarı yapıldı.

İnternet üzerinden kendilerini veteriner olarak tanıtan dolandırıcılar, hayvanların ücretsiz sahiplendirildiği izleniminin verildiği sitelerde insanlara; “ kargo masrafı, aşı ücreti gibi” masrafları bahane ederek vatandaşların parasını aldıktan sonra bir daha kendilerine ulaşılamıyor. Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkan Ali Eroğlu AA muhabirine yaptığı açıklamada, mağdur olan bir çok kişinin kendilerini veteriner olarak tanıtan kişiler tarafından cins olarak tanımlanabilecek kedi köpek sahiplendirme bahanesi öne sürülerek dolandırıldığını belirtti.

Bu kişiler kendilerine diploma sorulduğunda ise, dijital ortamda hazırladığı sahte diplomaları göstererek güven kazandıklarını belirten Eroğlu, vatandaşı sıkı sıkı tembihledi.

İnsanların cins diye tabir edilen kedi ve köpeklerin maddi değerinden dolayı tuzağa daha kolay düştüklerini düşündüğümüz insanlar keşke bir can sahiplenirken cinsine, türüne göre bakmasalar da şehir hayvan barınaklarında ya da sokakta yardıma muhtaç olan onlarca canlardan birini sahiplenseler böyle sorunlarla karşılaşmasalar. Hayvan da ırkçılık olarak nitelendirdiğimiz bu olay ciddiye alınması gereken ciddi bir toplum problemi olarak nitelendirilebilir. Bu toplumsal mesele dolandırıcıların dikkatini de çekmiş olsa gerek ki insanların cins hayvan takıntısından kolayca yararlanabiliyorlar.

Eroğlu, dolandırılan insanların evcil hayvanları sahiplenmeden önce hayvanları görmek istemeleri halinde kaçmalarına değindikten sonra, bu talepler öncesi ısrarla taşıma ücretinin banka hesaplarına yatırılmasını istediklerine dikkat çekti. Veteriner hekimlikle uzaktan yakından alakası olmayan bu kişilere dolandırılan insanlara da tavsiyelerde bulundu.

Ahmet Budan

Merhabalar saygıdeğer Finansbu okuyucuları ben Ahmet Budan, 37 yaşındayım. 12 yıldır yerel seçimler üzerine analistlik yapıyorum. 3 yıldır da haber sitelerinde yazarlık ve editörlük yapıyorum. Umarım sizlere en doğru yerel seçim haberlerini en kısa sürede ulaştıracağım.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir