Gündem - Son Dakika Haberler

En çok kazanan meslek açıklandı

Anestezi uzmanlarının almış olduğu maaş dudak uçuklattı

Dünya genelinde en fazla maaş bedeli olan Anestezi uzmanlığı verilen maaş miktarı duyanları şok etti. Birçok meslek arasında oldukça yüksek maaş bedeli elde edilen meslekler arasında 1. sırada olduğu yapılan araştırmalar sonucu belirlenmiştir.

Anestezi uzmanlığı nedir?

Anestezi uzmanları genellikle ameliyatların en ehemmiyetli elemanlarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Ameliyat öncesinde yapılması gereken tahlillerin yapılması ve sonucunda hastaya anestezi uygulanıp uygulanmayacağına, ameliyat öncesi anestezi işlemini gerçekleştirmeye veya daha ameliyat sonrasın da hastanın bilincini yerine getirmek gibi birçok görevlere sahip olduğu bilinmekte olup, anestezi uzmanlığı mesleği oldukça zor olduğunu bu tür zor görevlerden anlaşılabilmektedir. Anestezi uzmanı olunması için yüksek öğretim kurumlarının 6 yıllık tıp fakültelerinden mezun olmak, bunun üzerine TUS, sınavına girerek bölüm için yeterli puan almak ve akabinde 4 sene de anestezi uzmanlığı bölümünü okumanız gerekmektedir. Okuma sonucu belirtilen yerlerde staj görevi tamamlanması gerekmektedir. Daha sonra ise kadro açıklığına göre işe alım imkanı kişiye sağlanmaktadır.

Ne kadar maaş alırlar?

Anestezi uzmanları, diğer sağlık üzerine aktif olarak çalışan uzmanların maaşlarına göre 5 bin ila 10 bin TL arasında değişen miktarda daha fazla maaş almaktadırlar. Devlet Hastanelerinde çalışan Anestezi Uzmanları -maaşları diğer katkı payları ve hastanenin döner sermayesi dahil olduğundan sonra ortalama olarak normal uzmanlardan daha yüksek bir maaş bedeli almaktadır. Fakat belirlenen bu miktarlar özel sektörde oldukça fazla miktarlara ulaştığı bilinmektedir. Bu sebepten dolayı özel sektörde çalışan anestezi uzmanlarının almış olduğu maaş miktarı taban fiyatı 10 bin TL, gibi rakamlara iş hayatına başlamaktadırlar. Özel sektörde çalışan bir anestezi uzmanı maaşı 40- 50 Bin TL gibi miktarlara çıktığı oldukça fazla görülen bir olaydır. Mesleğin zorluğu da hesaba katıldığında almış oldukları maaş miktarı oldukça yüksek oranlara çıkmış olduğu yapılan araştırmalar sonucu bilinmektedir. Anestezi uzmanlarının maaşları ülkemiz ki meslek gelir fiyatlarına göre oldukça yüksek olması birçok insanı şaşkınlığına maruz kalmıştır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir