Güncel Ekonomi Haberleri

Fitch, Türkiye’nin kredi notunu “negatif” olarak açıkladı.

Fitch’e göre Türkiye siyasi ve jeopolitik riskler taşıyor. Bu nedenle “BB” görünen kredi notunu “negatif” olarak teyit etti. Diğer yandan özel sektörün canlı olması ve milli gelirin yükselmesi olumlu olarak değerlendirildi.

Fitch, kredi derecelendirme kuruluşu Türkiye adına önemli açıklamalarda bulundu. Ekonomideki istikrarsız geçmişin hem politik hem de jeopolitik riskler taşıdığını vurgulayarak, Türkiye’nin kredi notunu negatif olarak değerlendirdi.

Zayıf dış finansman, geniş dış açık finansman gereksinimleri, yüksek net dış borcu ve enflasyon, düşük döviz rezervi bulunan Türkiye bu sene de Fitch’in kredi derecelendirmesinden olumlu not alamadı.

Türkiye’nin olumlu yanlarına da değinen Fitch, Türkiye’nin güçlü kamu finansmanı sağlayabildiğini, özel sektörün son yıllarda daha canlı olduğunu ve milli gelirin arttığını belirtti. Öte yandan ekonomisinde çeşitlilik sağlayan bir ülke olarak değerlendirdi.

Fitch Ratings Türk lirasındaki değer kaybını değerlendirdi

Fitch Ratings, Türk lirasının 2018 yılında yaşadığı değer kaybına rağmen ekonominin hızlı bir şekilde uyum sağladığını vurguladı. Yapılan açıklamalarda Türkiye ekonomisinin 2019 yılında %1 seviyelerinde daralacağını, 2020 yılında ise %3 civarında bir büyüme ile tekrar canlanacağı belirtildi.

Ahmet Budan

Merhabalar saygıdeğer Finansbu okuyucuları ben Ahmet Budan, 37 yaşındayım. 12 yıldır yerel seçimler üzerine analistlik yapıyorum. 3 yıldır da haber sitelerinde yazarlık ve editörlük yapıyorum. Umarım sizlere en doğru yerel seçim haberlerini en kısa sürede ulaştıracağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir