Girişimcilik ve İnovasyon

İstanbul ulusal bilgisayar olimpiyatları

İstanbul'da yeni bir proje olarak gerçekleşen bilgisayar olimpiyatları başladı

İSTANBUL, (DHA) -Bahçe şehir Koleji Ata kent TEMA kampüsü, Ulusal Bilgisayar Olimpiyatı başladı. 2019 yılında ilk olarak yapılan olimpiyatlara Türkiye’nin 14 farklı okulundan 60 öğrenci katılım gösterdi. Yapılan yarışmada, öğrenciler kendilerine verilen problemleri kodlama yardımıyla bilgisayar üzerinde belirlenen süre içerisinde çözme girişimlerinde bulundular.

Yarışmanın amacı

 Yarışmanın %80 matematik üzerine kurulup, online olarak yapılan yarışma da, salonda bulunan ekranlarda öğrenciler hem rakiplerinin ne kadar ilerlemiş olduğunu ve kendi seviyelerini takip etti. Dereceye giren ilk üç öğrenci altın, gümüş ve bronz madalya ödülüne ulaştılar. Altın ve gümüş madalya kazanan öğrenciler aralık ayında yapılması planlanan Bahçe şehir Koleji Uluslararası Yazılım ve Bilgisayar Olimpiyatlarında katılmaya imkanına eriştiler.

Bilişim bakanı Timur yapmış olduğu açıklamada konu ile ilgili şu sözleri paylaştı; Teknolojiyi de çok iyi kullanıyorlar. Biz de dünya vatandaşı yetiştirmek istiyoruz. Dünya vatandaşı bilgiyle olunur. O yüzden çocuklarımızın her parmağına bir marifet ve bilgi yüklemek istiyoruz. Artık her şey yazılım.Doktor da olsanız yazılım bilmelisiniz, mühendis veya öğretmen de olsanız yazılım bilmek zorundasınız.
Bakan Timur’un ardından robotik takımı INTEGRA yazılımcısı Bilge Kağan Ünal konu ile ilgili su açıklamalarda bulundu; Hayatımın her alanına yazılımı dahil etmeye çalışıyorum. Yıllardır kod yazıyorum, burası benim evim gibi, kendimi çok mutlu hissediyorum. Genelde, TÜBİTAK’ın düzenlediği bilgisayar olimpiyatları yarışmalarına katılıyorum. TÜBİTAK takımına girerek Uluslararası Balkan Olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil ettik. Gelecekteki hedefim de yine bilgisayar üzerine bir şeyler yapmak. Yurt dışında Bilgisayar Bilimleri okumak istiyorum. Kod yazmak kendimi özgür hissettiriyor.Hiçbir şeye bağlı olmadan bir şeyler üretebilecek gibi hissediyorum. O yüzden kod yazmak bana zevk veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir