Kripto Para

Kripto Para Hesaplarını Boşaltan Dolandırıcılık Şubesi Çökertildi!

İstanbul'da ondan fazla kişinin kripto para borsasındaki hesap bilgilerini ele geçiren ve yüz binlerce liralık vurgun yapan dolandırıcılık şebekesi çökertildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, aldıkları ihbarla harekete geçti. Bir internet sitesi üzerinden kişilerin kripto para borsasındaki hesap bilgilerinin ele geçirildiği ve dolandırılıp maddi zarara uğratıldığı şeklinde ihbar alınması sonucu çalışmalara başlandı. Yapılan çalışmalar sonucunda 14 kişinin kripto para borsasındaki hesap bilgilerini ele geçiren ve 437 bin lira vurgun yapan yeni bir dolandırıcılık şebekesi tespit edildi.

Yapılan tespitten sonra, şebeke üyelerinin adresleri belirlendi ve 23 ve 26 Ekim tarihlerinde peş peşe eş zamanlı operasyon yapıldı. Kişilerin hesap bilgilerini ele geçirerek yüklü miktarda vurgun yapan şebekeye mensup 11 şüpheli yakalandı ve gözaltına alındı.

Adreslerde yapılan aramalarda birbirinden farklı GSM şirketlerine ait 18 ayrı sim kart, 18 cep telefonu, 6 dizüstü bilgisayar, 22 flash bellek, 2 sahte sürücü belgesi, 3 hard disk, 1 tablet ve   1 sahte İETT indirimli taşıma kartı ele geçirildi.

İlk kez ortaya çıkan kripto para dolandırıcılığı halk tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Yüklü miktarda vurgun yapan şebekenin, ‘oltalama’ yöntemiyle web siteleri üzerinden bitcoin borsasında hesapları bulunanların bilgilerini ve GSM hatlarına tanımlı şifrelerini ele geçirdikleri, mağdurların borsa işlemlerini sahte belgelerle temin ettikleri kendi GSM hatlarına yönlendirdikleri ve bu yöntemle mağdurların kripto para borsasındaki hesaplarını kendi hesaplarına yönlendirerek boşalttıkları ortaya çıktı.

Ayrıca şebekeye yapılan operasyon anı polis kameralarıyla kayda alındı. Görüntülerde, baskın yerlerine özel harekat polisleriyle girildiği ve evde silah bulunduğu görülüyor. Aynı görüntülerde, şebeke üyelerinin, dolandırdıkları kişilerin kripto para borsasındaki hesap bilgilerini ele geçirmelerinin ardından banka şubesi ve ATM’lerinden işlem yaptıkları görüldü.

Yakalanan zanlılar, emniyetteki sorgularından sonra 26 Ekim Cuma tarihinde adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan şebeke üyelerinden 10’u nitelikli dolandırıcılık suçlaması ile tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bir şüphelinin ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir