Kripto Para

Kripto Para Nedir? Bitcoin Doğru Bir Yatırım Mı?

KRİPTO PARA NEDİR?

Kripto para, hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmayan ve internet aracılığıyla kullanılan sanal para birimidir. Şifreli para anlamına gelen kripto paralar, belirli şifreler kullanılarak sanal cüzdanlara yerleştirilmekte ve aynı şekilde şifreler aracılığıyla çıkarılıp kullanılmaktadır. Kurumlar veya kişiler kripto para birimleriyle, gerçek parayla yaptıkları gibi harcama yapabilmektedirler.

Kripto paraların değeri devletlerin ekonomik gücünden kaynaklanmaz. Kripto para birimlerinin değeri, onu elinde tutan kullanıcıların bir emtia olarak görmelerinden veya bu parayı bir değiş tokuş aracı olarak kabullenmelerinden kaynaklanmaktadır.

Kripto paralar herhangi bir kuruma, bankaya veya merkezi otoriteye bağlı olmadığı için tamamen bağımsız bir para politikası ile çalışmaktadırlar. Sanal para birimi olan kripto paralar, bağlı bulundukları sistem içinde birtakım sayısal karşılığı ifade etmektedirler.

Kripto sözcüğü şifreleme anlamına gelmektedir. Kripto yani şifreli paralar, yalnız şifreler aracılığıyla bir sanal cüzdana yerleştirilebilirler. Ve aynı şekilde, başka bir cüzdana yine bu şifreler tarafından aktarılabilirler.

Kripto paraların değeri, aynı diğer para birimlerinde veya emtialarda olduğu gibi, piyasada anlık olarak arz ve talep koşullarına göre belirlenmektedir.

Fiziki olarak bulunmaması ve dijital olması sebebiyle farklı bir yapıya sahip olan kripto paralar henüz resmi olarak dünya ülkeleri tarafından kabul edilmemiştir. Zaman içinde daha az üretilmek üzere tasarlanmış olan kripto paralar, devletlerin para birimlerinden farklı özelliktedir. Devletler uygun şartlarda ve istedikleri zaman para basabilse de, bu durum kripto paralar için söz konusu değildir. Örneğin, kripto paraların en sık kullanılan ve en çok bilineni olan bitcoin 21 Milyon ile sınırlı olarak oluşturulmuştur ve 21 Milyondan fazla miktarda birim dönüşümü olmayacaktır.

Kripto paralar hakkında en merak edilen konu, hukuki yapısıdır. Kripto paralar pek çok ülkede yasal iken bazı ülkelerde yasal değildir. Kripto paralarda iz sürülememesi, kontrol sağlanamaması, herhangi bir kuruma bağlı olmaması ve kişiler tarafından kontrol edilmesi gibi sebepler devletlerin izin vermemesine neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir