Kripto Para

Kripto Para Peri Masalı Mı?

Bitcoin zararlı mı ? Faydalı mı ?

Letonya’da bulunan Riga şehrinde düzenlenen bir konferansta konuşan Ardo Hansson, kripto para birimlerinin “tamamen saçmalık” olduğunu ve sıkıntı bir durumda yok olacağını ifade etti. Aynı zamanda Estonya Merkez Bankası yöneticisi olan Hansson konuşma sırasında “balon zaten patlamaya başladı. bu çöküşün nereye kadar gidebilecegini ve yeni bir denge sağlandığını geriye ne kalacağını görmeliyiz” uyarısında bulundu.

Konuşma sırasında dijital paranın yasa dışı konularda kullanılabileceğini söyleyerek yatırımcı koruması konusuna ağırlık verilmesinin altını cizdi. Ayrıca Merkez Bankası Yöneticisi, geleneksel olarak düzenlenmiş finansal sektör ile kripto para sektörü arasındaki ilişkinin artması sebebiyle finansal konusunda endişeleri olduğunu dile getirdi. Hansson’ın aksine çoğu ülkenin böyle bir endişesi olmadığı haberlerini söylendi.

Bir diğer yandan Hansson. Avrupa merkez bankası başkanı Mario draghi’nin geçtiğimiz bir kaç gün içerisinde söz ettiği Estonya’nın kripto para birimi Estcoin’in çıkarılmasına yönelik tartışmalara katıldığını ve onaylamadığını açıkladı. Draghi bu konuyla ilgili “Hiçbir üye devlet kendi parasını çıkaramaz.” dolar bölgesinin para birimi dolar’dır kelimeleriyle sert bir dilde eleştiri yaptı. Ayrıca kasım ayında ECB yönetim kurulu üyelerinden Benoit Coeure da Bitcoin’i sert bir dille kötüledi. ” Finansal krizin ortaya çıkmasının uğursuzluğudur.”

Coeure’in aksine Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis Eylül’de, Avrupa Birliği’nin kripto varlık sınıflamalarına ve düzenlemelerine odaklanacağını dile getirmişti. Dombrovskis, kripto paraların son sarsıntıya rağmen piyasada kalacağını ve büyümeye devam edeceğini belirtmişti.

CryptoGlobe’un Kasım 2018’de yayınladığı bir raporda, Estonya’nın 2018’de 900’den fazla kripto lisansı sağladığı ortaya koymuş ve söz konusu lisansların 500’ünün yerel dijital para birimi borsalarına, 440’ının da kripto cüzdan servisi sağlayıcılarına verildiğini duyurmuştu. Kısa sürede değişiklik gösteren para birimi bitcoin kar konusunda farklılık gösterebilen ve birçok banka sahibi insan tarafından kötülenmiş olup beğeni toplaması konusunda gerilemiştir. Pek ilgi duyan bir konu olmayıp kar konusunda farklılık gösterimine sahiptir. Bitcoin üzerine milyonlar kazanmış birçok insan vardır. Kazanımı zordur ve zaman kavramı olmayan bir internet bankacılığına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir