Güncel Ekonomi Haberleri

Merkez bankası bombayı patlattı

Merkez bankası yapmış olduğu açıklamayla birçok insanın yüzünü güldürdü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre zorunlu Karşılıklar ile ilgili tebliğde Değişiklik Yapılacağına dair tebliğ resmi gazetede yayımlanarak halka duyuruldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bugün yayınlanan resmi gazetede yayımlamış olduğu tebliğde, 5 Aralık 2013 tarihli ve 28862 sayılı resmi gazetede yayımlanan zorunlu karşılıklar hakkında Tebliğin 6. maddesinin birinci fıkrası zorunlu karşılık oranları Türk lirası yükümlülüklerinde büyük değişikliğe gidildi açıklandı.

Değişen hükümlülükler

Mevduat veya katılım fonu yani vadesiz, ihbarlı, 1 aya kadar ve 3 aya kadar vadeli  %7, 6 aya kadar vadeli %4, 1 yıla kadar vadeli yüzde 2, 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli %7 müstakrizlerin fonları %7 diğer yükümlülükler, 1 yıla kadar vadeli %7, 3 yıla kadar vadeli %3,5, 3 yıldan uzun vadeli %1 olarak belirlenmiş olup halka duyurulmuştur. Belirtilen tebliğin 7. maddesinin 1. fıkrasının bendi olarak bilinen yasaya göre en fazla %10 ila 1,0 kat sayısı ile çarpılmak işlemi yapılarak bulunan toplam tutarı üzerinden kaynağı yurt içi yerleşiklerden toplanan işlenmiş veya hurda altın olarak bilinen değerli maden kullanımı şeklinde değiştirildiği bilinmektedir.

2. madde 22 şubatta yürürlüğe girecek

Belirlenen bu Tebliğin 1. maddesi 8 Şubat 2019 tarihinden geçerli olarak yürürlüğe gireceği bugün açıklandı ve, söz konusu bu tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütüyor. Yürütülecek gireceği bilinen bu madde birçok konuda kolaylık sağlayacağından dolayı birçok insanın ilgisini çektiği bilinmektedir. Piyasadaki para miktarı bu oranlarla ayarlanır ve bankaların kredi tabanını direkt olarak etkiler. Eğer banka atıl paraya kredi veya yatırım için kullanılmamış, bankada biriken para sahip değilse, zorunlu karşılık oranı artırıldığında bankalar verdikleri kredileri geri çağırır, bu da para arzının azalmasına yol açar; zorunlu karşılık oranı azaltıldığında zorunlu karşılıkların bir kısmı kullanılabilir para haline gelir, yani kredi tabanının artmasına yol açar.

Alihan Uygun

Ben Alihan Uygun, 24 yaşında Finansbu.com'un haber editörüyüm bu zamana kadar birçok haber sitesinde editörlük yaptım ve şu anda çalışma ekonomisi üzerine çalışmalar yapıyorum.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir