Yaşam

Pomodoro Tekniği ile Gününüzü Verimli Geçirin!

Her insanın bir günde 24 saatlik bir zaman dilimi vardır. Kimsenin kimseden az veya çok zamanı yoktur, bu 24 saatlik zaman herkes için eşittir ve hiç değişmez. İnsanlar bu 24 saatlik süreye işlerini, eğlencelerini ve ihtiyaçlarını sığdırmaya çalışırlar. Bazı insanlar her şeyi dengeli bir şekilde yaşarken bazıları zamanın yetmemesinden şikayet eder. Eğer siz de ikinci gruptaysanız ve zamanınızı yönetemiyorsanız bu yazımız tam size göre !

Pomodoro tekniği nedir ve amaçları nelerdir?

Pomodoro tekniği kişinin zamanı tutumlu şekilde kullanmasını sağlar.Kişinin sorumluluklarının farkına varmasını, hedeflerine ulaşmasını ve gerginliği azaltmasını hedefler. Kişini işine odaklanmasını ve çevreden gelen kötü uyarıcıları dikkate almamasını şart koşar. Pomodoro tekniği Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiştir.  Cirillo domates şeklinde bir zamanlayıcı kullandığı için bu tekniğe de İtalyancada domates anlamına gelen Pomodoro ismini vermiş.Pomodoro tekniği, kendine has kuralları ve özellikleriyle zamanı tasarruflu kullanmanın püf noktalarını çok iyi şekilde açıklamıştır.

Peki Pomodoro’nun kuralları nelerdir?

Zamanınızı pomodoro yöntemiyle yönetmek için bir not defteri, kalem ve zamanlayıcıdan ( saat ya da telefon alarmı) başka bir şeye ihtiyacınız yoktur.

Pomodoro tekniğinin ana kuralı şudur : Yapacağınız işi 25 dakika boyunca aralıksız yapacaksınız. 25 dakikalık çalışmadan sonra kendinize 5 dakikalık küçük bir mola vereceksiniz. Bu 30 dakikalık süreç bir Pomodoro’yu ifade eder. 4 Pomodoro’yu tamamladığınız zaman 15-30 dakikalık uzun bir mola verebilirsiniz.

Yapacağınız iş kendinize öyle bir zaman kısıtlaması koymanız o işi daha hırslı ve planlı yapmanızı sağlayacaktır.

pomodoro tekniği

Pomodoro tekniğinin diğer kuralları şunlardır :

1) Yapacağınız işi belirleyin. Birden fazla iş içinden yapacağınız ilk işi belirleyin. Yapacağınız işi belirlemeniz, o işe tam olarak odaklanmanızı sağlar ve kafanızda düşüncelerin uçuşmasını engeller.

2) Pomodoro tekniğinin en dikkat çekici özelliği, o işi yapmak için 25 dakikalık bir süre vermesidir. Bu 25 dakikalık süre yapacağınız işe daha çok dikkat kesilmenizi, önemseyerek yapmanızı ve bu sınırlı süreye rağmen en yüksek verimi elde etmenizi sağlar. Bu yüzden yapacağınız işi belirledikten sonra zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlayın ve işe başlayın !

3) Süre dolunca daha önce not defterinize yazdığınız ve tamamlamanız gereken Pomodoro 1 kutucuğunu işaretleyin. Tebrikler ilk Pomodoro tamamlandı! 25 dakikalık çalışmadan sonra 5 dakikalık mola verin. ( Bu 5 dakika içinde pencereyi açıp temiz hava alabilirsiniz ya da su için, yürüyün. )

4) 5 dakikalık moladan sonra işinize geri dönün ve 25 dakika daha çalışın. Çalışma bittikten sonra yine 5 dakikalık mola verin. Ardından da defterinizdeki Pomodoro 2 kutucuğunu işaretleyin.

5) 4 pomodoro tamamladıktan sonra 15 ile 30 dakika arasında daha uzun bir mola verin.

6) Günlük olarak tasarladığınız program tamamlanana kadar bu süreci devam ettirin 🙂 Verimli bir gün olduğunu göreceksiniz!

Önemli Nokta : Her 4 pomodoro sonrasında 30 dakikadan fazla olmayacak şekilde molalar verin. Çalışma yapacağınız alanın dış uyarıcılardan ( televizyon, telefon vs) uzak olmasına dikkat edin. Başarılar 🙂 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir