Gündem - Son Dakika HaberlerSağlık

Sigara paketlerine düz paket uygulaması getirilecek

Tarım ve orman bakanı düz sigara paketi uygulamasını tüm Türkiye'de aktif olarak kullanılacağını açıkladı

Türkiye genelinde sigara kullanım miktarını azaltmak için yeni bir uygulama daha gündeme katılmıştır. Yapılan uygulama birçok sigara markasının paketlerini yenileyerek daha cazip hale gelebilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden dolayı bir çok insan sigara paketlerindeki cazibeye kapılarak sigara kullanımının arttığını araştırılan haberler sonucu bu bilgileri ulaşılmıştır. Görülen bu artış Türkiye genelinde büyük bir oranlar sergilediğini açıklayan tarım ve orman Bakanı Bekir Pakdemirli, şu şekilde sonuca bağladı. Düz sigara paketi uygulamasıyla tütün mamülleriyle paketlerin cazibesi ve çekiciliğini ortadan kaldırmak için yaptığı açıklamada düz sigara paketi uygulamasının sisteme sokabilmek için belirli kuruluşlara başvuruda bulundu.

Türkiye’de sigara tüketiminin azalması için bir çok uygulama bütün hızıyla aktif olarak devam etmektedir. Tarım ve orman Bakanı Bekir Pakdemirli, düz paket sigara uygulamasıyla sigaranın görünüşünü sabitleyerek birçok insana sigara kullanımından geri çekebileceğini düşünmektedir. Ayrıca Tarım ve orman Bakanı pekdemirli,  tütün mamülleri paketleri üzerinde sağlık uyarı notlarının kaplamış olduğu alana %65 ila %85 gibi bir orana çıkarmak için çalışıldığını açıkladı.

Yapılacak olan birçok uygulamanın da sinyalini veren bakan Bekir Pakdemirli, insanların gözlerini doldurarak sigara artışını arttıran markaların düz sigara paketi uygulamasını kabul etmesi için başvuracağını açıklamalarında belirtti. Bakan Pakdemirli, insan sağlığı için sigara kullanımını azaltmak için daha birçok uygulamayı devreye sokabileceğinin sinyallerini bütün insanlara verdi.

Mert Kalıntaş

Mert Kalıntaş, 24 yaşında bir haber yazarı ve içerik editörü. Finansbu.com'un kadrolu haber yazarıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir