Sağlık

Son dakika! SMA hastaları ilaçlarını bugünden itibaren alabilecek!

Ailelerin büyük bir umutla beklediği haber sonunda geldi. SMA hastalığının tüm tiplerindeki ilaçlar geri ödeme kapsamına alındı. SMA (Spinal Muskuler Atrofi) hastaları bugünden itibaren ilaçlarını alabilecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk SMA hastalarının bugünden itibaren ilaçlarını alabileceklerini açıkladı.

Zehra Zümrüt Selçuk, bugün Resmi Gazetede yayımlanan ”Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile ilgili yazılı açıklama yaparak bu önemli haberi verdi.

Zehra Zümrüt Selçuk açıklama metnine önemli noktaları da ilave etti . Yapılan yeni düzenlemelerle beraber 10 ilacın daha geri ödeme kapsamına alındığını, yurt içi ilaç sayısının 8.562’ye, yurt dışı ilaç sayısının 400’e ulaştığını açıkladı.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk SMA hastalığının tip 1, tip 2 ve tip 3 evresinde gerekli ilaç masraflarının kaşılanacağı ve ilaca erişimde hiçbir sorun yaşanmayacağı açıklamasını yaparak aileleri sevindirdi.

Peki geri ödeme kapsamına alınan hangi tedavilerde kullanıyor?

Geri ödeme kapsamına alınan ilaçlar, öncelikle SMA olmak üzere, ,cilt hastalıklarının ve  kulak, burun ve boğaz enfeksiyonu tedavilerinde kullanılıyor. Ayrıca yapılan yeni düzenlemelerle birlikte, ortodontik diş tedavileri gibi işlemler için erişebilirlik arttırıldı. Bunlarla birlikte, devlet üniversite hastanelerinde gerçekleştirilen ameliyatlarda biyonik kulak cihazları kullanılmaya başlandı.

SMA hastalarının aileleri oldukça uzun bir süredir ilaçlarının SGK kapsamına alınmasını istiyordu. Bu istekleri için uzun süredir mücadele eden aileler, sosyal medyadan ve televizyon programlarından gerekli olan desteği de sağlamışlardı. Nihayet ki, bu çabaları sonuç verdi ve istekleri gerçekleşti.

Bu haberle birlikte SMA hastalığın ne olduğu herkes tarafından merak edilmeye başlandı.

Ülkemizde ‘Gevşek Bebek Sendromu’ olarak bilinen Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalığının bazı semptomları şu şekildedir :

  • Genel kas güçsüzlüğü,
  • zayıf kas dokusu,
  • gevşeklik ya da flop eğilimi
  • ayakta durma, oturma, yürüme zorluğu,
  • Solunum kaslarının güç kaybı  zayıf öksürük, zayıf ağlama (bebeklerde), akciğerlerde ya da boğazda salgıların birikmesi, solunum zorluğu
  • Dilin fasikülasyonları (seğirmesi)
  • Emme ya da  yutma zorluğu,
  • zayıf beslenme,
  • yaşıtlarına göre daha yavaş hareket etme,

Yukarıdaki belirtiler kişiler arasında farklılıklar gösterse de genel olarak bu şekildedir. Ancak bazı belirtiler farklı hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden doktor kontrolü şarttır ve oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir