Para Kazanma

Sosyal Medya İle Satış Yaparak Para Kazanmak

Günümüzde insanların gülmek, kafa dağıtmak ya da günün yoğun ve sıkıcı temposundan uzaklaşmak adına yaptıkları şeylerin başında sosyal medyada gezinmek geliyor . Çünkü internet sayesinde hiç görmediğiniz hiç bilmediğiniz ilgi çekici şeylere ulaşabiliyorsunuz, bu da sosyal medyanın en cazip yönü olsa gerek. Gün içerisinde çok fazla vakit ayrılan sosyal medya çoğu insan için gelir kaynağı olmaya başladı. Çok kolay olmasının yanı sıra çok  para kazandıran bir yer olan sosyal medya satışının da her meslek gibi dikkate alınması gereken önemli noktaları var.

Öncelikle kullanmak istediğiniz sosyal medya mecrasını seçmelisiniz. Verilere göre tüketicilerin %72’si fotoğrafını instagramda gördüğü ürünü merak ettiğini ve ürünü satın alma ihtimalinin arttığını belirtmiş. Bu da instagramın satış açısından ne  kadar avantajlı bir uygulama olduğunu gösteriyor. Bu avantajı gerçek bir fırsata çevirmek için de fark yaratarak diğer satıcılardan sıyrılmanız gerek. 

Bunun için yapmanız gereken şey neyin satışını yapmak istediğiniz  ve hangi gruba hitap edecek ürünler satmak istediğinize karar vermektir.

Eğer kendi ilgi alanınıza dair işler yapmak istiyorsanız ve bu işleri hobi olarak yapıyorsanız durum daha da eğlenceli hale gelecektir. Satışını yapacağınız ürünün hikayesini kendiniz yaratıp kendiniz pazarlayacaksınız ve bundan gelir elde edeceksiniz. 

Önemli noktalardan biri ise ürününüzü  çok fazla insanın görebilmesi için çok fazla takipçiye ihtiyacınız olması. Bunun için takipçi sayısı fazla olan sayfalarda ya da instagram kullanıcıları  tarafından seçimlerine ve düşüncelerine önem verildiğini bildiğiniz insanların hesaplarında sizin ürünlerinizi paylaşmalarını yani ürünlerinizin reklamını yapmalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede sayfanıza takipçi yönlendirilmiş ve ürünleriniz daha çok insan tarafından görülmüş olacaktır. Ürünlerinizin bu insanlar tarafından başkalarıyla da paylaşılabileceğini düşünecek olursak ürününüz kısa zamanda büyük kitlelere yayılmış olacak.

Ürününüzü pazarlarken dikkat etmeniz gereken birkaç husus var, bunları şöyle sıralayabiliriz;

  • Pazarlayacağınız ürünün bir hikayesi olmalı ve ilgi çekici yanlarını ortaya koymalısınız. 
  • Özellikle görselliğe önem vermelisiniz. 
  • Bunun yanında bu işi neden yaptığınızı, nasıl  bu işe başladığınızı, günde kaç saatinizi bu işe ayırdığınızı ve işinizde nelere önem verdiğinizi anlatarak kendi hikayenizi yaratmalısınız.
  • Sayfanızın biyografi kısmında anlaşılır, güven veren ve net bilgiler yazmalısınız, bu şekilde potansiyel müşterilerinizde ilk  olarak “önem verilmemiş bir sayfa” izlenimi bırakmazsınız.
  • Müşterilerin ürününüz hakkında sorduğu her soruyu olabildiğince açık ve nazik bir şekilde cevaplamalısınız.
  • Müşterilere verilen cevaplar, sayfa kullanıcısının müşteri ile sık iletişimde olduğunun göstergesidir.
  • Kullanıcıların bu cevapları görmesi ürünün tanıtımını ve ürünün satış sürecini olumlu yönde etkileyecektir.
  • Satışını sağladığınız ürünlerinizin müşteriler tarafından aldığı güzel tepkileri “Müşteri Memnuniyeti” adı altında paylaşmanız potansiyel müşterilerinize güven verecektir ve bu durum da satışlarınızı olumlu  yönde etkileyecektir.

 

Dilara Şimşek

Merhaba ben Dilara, ekonomi haberlerini araştırmayı ve yazmayı seven bir içerik editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir