Para Kazanma

Stoksuz Satış Yaparak Para Kazanmak

Stoksuz satış denince ticaret ile ilgilenmeyen birçok insanın aklında bu konu ile alakalı pek de bir düşünce oluşmayabilir. Biz de tam bu konuda sizleri aydınlatmak için bu yazımızı yazdık.

Öncelikle stoksuz satış günümüzdeki teknolojinin getirdiği güzel nimetlerden bir tanesi. Stoksuz satış ile para kazanmak için dev yatırımlara ve bir sürü çalışana ihtiyacınız yok. Satışları internet üzerinden gerçekleştirdiğiniz ve ürünleri stok yapmadan sattığınız için ürün kargolama gibi bir derdiniz de bulunmaz. Ayrıca herhangi bir mekana da ihtiyacınız olmadığı için bu yöntemle birçok şeyden tasarruf etmiş oluyorsunuz. Ürünleri satın almadan satmaya başlamanız da stoksuz satış yapmanın başka bir avantajı. Şimdi bu sistemin nasıl işlediğine ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine bir bakalım:

 • İlk olarak güvenilirliği bilinen bir e-ticaret tedarikçisi ile anlaşmalısınız. Ürün teslimatlarında yanlış ya da hasarlı ürün tesliminde müşteri ile iletişime geçecek ilk insan siz olacağınız için yaşanabilecek sorunlar hakkında e-ticaret tedarikçileri ile iyi bir anlaşma yapmalısınız ve gerekli önlemleri almalısınız.
 • Müşterilerinizin satışlarınızdan memnun kalması için dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de tedarikçilerinizin kargolamayı ve kargo teslimatını en hızlı şekilde gerçekleştirmesidir. Aksi takdirde müşteri ilk olarak yine sizi sorumlu tutacaktır.
 • Tedarikçi firmanızın sistemi ile kendi sitenizi entegre etmelisiniz ki satışını yaptığınız ürünlerin güncel stokları sizin sitenizde de görünsün, aksi takdirde tedarikçinizde bulunmayan bir ürünü müşterinize satmış olursunuz ve bu da markanızın güvenilirliği adına olumsuz olacaktır.
 • Sattığınız ürünler hakkında en az tedarikçileriniz kadar bilginiz olmalısınız. Eğer buna yeterince önem vermezseniz müşteriler ile iletişime geçmeniz gereken durumlarda onlara yardımcı olamazsınız ve bu da markanızın güvenilirliğini zedeleyebilir.
 • Online ödeme sistemleri kullanarak hem kendinize hem de müşterilerinize büyük bir kolaylık sağlayabilirsiniz.
 • İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılan farklı ödeme yöntemleri de bulunmaktadır, bu yöntemler sayesinde her kesimden insan kolaylıkla internetten alışveriş yapabiliyor.
 • Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz: 
 1. Kredi kartı ile ödeme, banka havalesi/EFT, ön ödemeli
 2. kartlar ve kapıda ödeme.
 • Kapıda ödeme seçeneği bulunduran sitelerin ‘’kapıda ödeme sistemi üzerinden yapılan satışlarının’’ her zaman daha fazla olduğu belirlenmiştir.
 • Satışını gerçekleştireceğiniz ürünleri dijital ortamda pazarlamanız sitenize müşteri çekmenizi sağlayacaktır. Bunun için sosyal medyayı, mobil uygulamaları, internet sitelerini, blogları ve internet yayıncılarının sitelerini kullanabilirsiniz.

Türkiye e-ticarette her geçen gün daha da büyümeye devam ediyor ve kendi işini kurmak isteyen birçok girişimci e-ticaret sitesi kurarak internetten satış yapmak istiyor. Eğer siz de bir girişimci olarak e-ticareti seçmek istiyorsanız yukarıda yazmış olduğumuz bilgileri kullanarak diğer girişimcilerden bir adım önde başlayabilirsiniz.

Dilara Şimşek

Merhaba ben Dilara, ekonomi haberlerini araştırmayı ve yazmayı seven bir içerik editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir