Güncel Ekonomi Haberleri

Üretici ve yatırımcıya devletten destek

Bakan açıkladı üreticilere ve yatırımcılara büyük destek verileceğini açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı olan Bekir Pakdemirli yapmış olduğu açıklamada, Avrupa Birliğine Katılım Öncesi Yardım Aracı olarak belirlenen Kırsal Kalkınma Programı IPARD 2 kapsamında 5. başvuru çağrısıyla 250 milyon euro yani 1,5 milyar liralık hibe paketini uygulamasını üretici ve yatırımcıya destek amaçlı dağıtılacağını açıklayarak birçok esnafın yüzünü güldürdü.

Tarım ve Orman Bakanı olan Bekir Pakdemirli, Adnan Menderes Üniversitesinde gerçekleşen toplantısın da Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme uygulaması sonucu düzenlenen IPARD 2 programı başvuru çağrısı Tanıtım Programına katılım sağlandı. Program sonucu, Türkiye’nin birçok farklı bölgelerinde TKDK’den alınan destekle başarı kazanan girişimcilerin konuşmalarıyla toplantıya başlandı. Toplantıda konuşma yapan Tarım ve Orman Bakanı olan Bekir Pakdemirli , IPARD uygulamasının Avrupa Birliğine girme sürecinin önemli ve etkili bir adımını oluşturulduğunu ve, bu programın uygulanması TKDK’nin 43 ilde kırsal kalkınma hibelerini yatırımcı kişilerle buluşturduğunu ve 16 alt sektördeki yatırımları desteklediğini belirtti.

Yatırımın birçoğunu Avrupa Birliği karşılayacak

Tarım ve Orman Bakanı olan Bekir Pakdemirli, yapmış olduğu açıklama şu şekildedir; Bu tam anlamıyla tarihi bir destektir. Çünkü IPARD programı kapsamında son 7 yılda toplam 14 bin 500 projeye yaklaşık 4 milyar lira hibe desteği sağladık. Bu hibeler sayesinde kırsal alanlarımızda 10 milyar lira tutarında yatırım yapıldı, 60 bin yeni istihdam oluştu. IPARD yatırımlarında vergi muafiyeti de söz konusu. Bu muafiyetin yatırımcıya önemli bir katkı sağladığını özellikle ifade etmek istiyorum. Kırsaldaki üreticimizin ve girişimcimizin her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha güçlü şekilde gösteriyoruz.

IPARD-2 kapsamında 5. başvuru çağrısıyla toplam 250 milyon euro, yani 1,5 milyar liralık hibe paketini üreticimize, yatırımcımıza sunuyoruz. 250 milyon euro çağrı bütçesinin yüzde 75’i Avrupa Birliği, yüzde 25’i ulusal kaynaktan oluşuyor. açıklamalarında bulunarak yatırımcı ve üreticilere tam destek sağlanacağının altını çizdi. Ayrıca hayvancılık konusun ile ilgili de birçok açıklama yapan Bakan Bekir Pakdemir, sözlerine şöyle devam etti; İkinci grupta ise işleme ve pazarlama yatırımlarına destek sağlıyoruz.

250 milyon euronun 80 milyon eurosu yani yaklaşık 500 milyon lirasını işleme ve pazarlama yatırımları için kullanacağız. Yatırıma göre değişmekle birlikte et ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile kesimhane yatırımlarının 3 milyon euroya kadar olan kısmını, süt toplama merkezlerinin kurulumuna yönelik yatırımların 1 milyon euroya kadar olan kısmını, meyve-sebze soğuk hava deposu ve paketleme yatırımlarının 1 milyon 250 bin euroya kadar olan kısmını, su ürünleri işleme ve pazarlama yatırımlarının ise 1,5 milyon euroya kadar olan kısmını destekliyoruz.

Alihan Uygun

Ben Alihan Uygun, 24 yaşında Finansbu.com'un haber editörüyüm bu zamana kadar birçok haber sitesinde editörlük yaptım ve şu anda çalışma ekonomisi üzerine çalışmalar yapıyorum.

4 Yorum

  1. Üretimcilere ve yatırımcılara destek verirken koşullar ve günümüz şartlarını da düşünmeliler artık. Çiftçiye tamam destek sağlanıyor. Ancak mazot fiyatları gibi giderleride göz önüne alırsak..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir