Gündem - Son Dakika Haberler

Yeni askerlik sistemi belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni askerlik sistemi hakkında birçok soru işaretini kafalardan sildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayında yapmış olduğu açıklamalarda gündemdeki gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Yeni gelecek olan askerlik sisteminin detaylarını halka açıklayan Cumhur başkanı Erdoğan, yeni askerlik siteminin 6, 9,12 şeklinde belirlendiğini ifade ederek uygulamanın kısa süre içerisinde gerçekleşeceğini medyaya duyurdu. Yeni askerlik uygulaması hakkında belirtmiş olduğu açıklamalar şu şekildedir; Belli bir noktaya askerlikte gelindi. Nihai noktayı koymuş değiliz. Ancak yeni askerlik sistemi çalışmalarında milletimizin askerlikten bağlarını koparmadan, TSK’nın ihtiyacının karşılandığı, vatandaşların askerlik eğitimi aldığı kamuoyunda olumlu görülecek sistem düşünüldü. Belli bir aşamaya gelindi.

Askerlik için verilecek temel eğitimde askere maaş verilecek

Cumhur başkanı Recep Tayyip Erdoğan askerliğin eğitim döneminde verileceği maaş hakkında şu sözleri kullandı; Özellikle 6-9-12 şeklinde şuan belirlenmiş şeklinde. Bunların er-erbaş durumu söz konusu. Bunun yanında yedek subaylık söz konusu. 12 ayı yedek subaylık olarak da gündeme getiriyoruz. Yedek subaylık olayını ciddi manada önemsiyoruz, yetişmiş insanlardan TSK’da istifade edelim. Konuyla ilgili olarak da 12 olarak gözükse de bunun 1 ayı izin olarak geçiyor. 3 ay temel eğitim var. İhtiyaca göre bazı adımlar atılacak. Bedelli ve dövizli askerliğin karşılığı aynı olacak. Artık bedelli ve dövizli konusunda bir soru işareti olmayacak. Bu var ve karşılığı belli olacak.Temel Eğitimde askerlere ücret ödenecek. sözlerini söyleyerek yeni askerlik sistemi hakkında konuşulan birçok konuyu kapattı.

Bedelli askerliğin tamamıyla kaldırılıp yeni askerlik sistemine eklenebilecek bir durum olacağını ve askerlik temel eğitimini bütün askerlik görevini yapabilen kişilere tabi tutulacak ve temel eğitim esnasında maaş konusu hakkında bilgiler vererek birçok insanın kafasında bulunan soru işaretlerini silmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir