Gündem - Son Dakika Haberler

Yeni askerlik sistemi geliyor

Milli savunma bakanı Hulusi Aker açıkladı

Milli Savunma bakanı Hulusi Akar yeni askerlik sistemi ile ilgili açıklamada bulundu. “İnşallah ülkemize, milletimize, gençlerimize hayırlı bir sonucu yakın bir zamanda belirleyeceğiz. Herkes müsterih olsun, konu bütün boyutlarıyla çalışılmakta. Bir taraftan ülkemizin güvenliği bağlamında yükümlülük hizmetini diğer taraftan gençlerimizin eğitim ve mesleki ihtiyaçlarını dikkate alıyoruz.” sözlerini söyledi.

Gençlerimizin ihtiyaçlarını karşılayacağız 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni gelecek askerlik sistemi ile ilgili birçok dedikodu olduğunu söyleyerek, “Öngörülebilir bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bir taraftan ülkemizin ve emniyetimizin güvenliğini sağlayarak yükümlülük hizmetini yerine getirmek düşünülürken diğer taraftan da gençlerimizin eğitim ve mesleki ihtiyaçlarını da göz önüne alıyoruz. bunların hepsini em optimal şekilde düzenleyecek bir sistem üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Tarihi kısa süre içinde belli olacak

Milli savunma bakanı Hulusi Akar, “Bunların hepsi tekrar altını çiziyorum bir takım ihtimallerden, birtakım imkanlardan bahsediyoruz. Bazı hareket tarzlarından bahsediyoruz. Bunlar tamamlandıktan sonra cumhurbaşkanlığı katına sunulacak. Cumhurbaşkanımızın incelemesine, değerlendirmesine, onaylamalarına müteakip de işlem ilerlemeye devam edecek. Bu konuda çalışıyoruz. Gerçekten bütün boyutlarıyla konu çalışılmakta. İnşallah ülkemize, milletimize, gençlerimize hayırlı sonucu yakın bir zamanda belirleyeceğiz ve bunu da halkımızla paylaşacağız” açıklamalarında bulunarak birçok insana umut verdi. Tarihi kısa bir süre içinde açıklayacağını ve tüm askerlik görevini yapanları ve yapmak için gün savanlara umut ışığı oldu.

2 Yorum

 1. tek merak ettiğim bu uygulama seçim öncesi mi seçim sonrası mı açıklanacak, seçim öncesi açıklanacaksa sebebi belli

 2. ASKERLİK DOKUZ AY VE GÜÇLÜ ORDU…
  Bizim ecdadımız geçmişte 2-3 yıl askerlik yapmış, şimdi 1 yıl askerlik süresi çok uzun kabul ediliyor. Kanun önünde tüm vatandaşlarımızın eşit olduğu ülkemizde hepimizin ortak düşüncesi askerlik görevi kutsaldır. Bu vatan görevini tüm gençlerimiz hiçbir karşılık görmeden seve seve ifa ederler. Mehmetçik olma şerefine ve bazen de şehitlik mertebesine ulaşırlar.
  Askerlik görevlerini yapacak Mehmetçiklerimize, devletimiz para vererek/aylık ödeyerek askerlik yaptırılmamalı, kamuoyunda bahsedilen aylık asgari ücret ödemesi düşüncesinden vaz geçilmelidir. Savaşta ve barışta her zaman her yerde Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından çağrıldığında seve seve göreve koşmalıyız. Askerde er ve erbaşların yeme-içme, barınma, giyecek gibi tüm ihtiyaçları devletimiz tarafından karşılanmaktadır.
  Birinci grupta: Bazı meslek branşlarında Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaç duyacağı (doktor, mühendis, avukat, öğretmen vs. ) mesleklerde üniversite mezunları arasından seçim ve sınavla 6 ay zorunlu meslek branşlarında çalışarak askerlik görevlerini tamamlayarak terhis edilebilme yolu açılabilir. İhtiyaç dışındaki diğer üniversite mezunları 9 ay olarak askerliklerini er veya erbaş olarak tamamlayabilirler.
  İkinci grupta: Lise ve MYO mezunu er ve erbaşlarımız ise dokuz ay olarak askerlik görevlerini tamamlayabilmelidirler.
  Üçüncü grupta ise: Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizde 3 ay temel askerlik görevini ifa eden adaylardan eğitim durumlarına bakılmaksızın(asteğmen, er ve erbaş adaylar) isterlerse; 20 bin Lira ödemek kaydıyla terhis edilmelidirler.(Devletimiz, ülke şartlarını göz önünde bulundurarak miktarı artırıp, eksiltilebilmelidir. Halen iç ve dış terör örgütlerine karşı devletimizin kararlı duruşu ile başkomutan ve ordumuzun amansız mücadelesi, Suriye sorunu, bölücü örgütlere karşı sınır ötesi operasyonlar vs.)
  Bu şekilde askerlik süresinin kısaltılması ile silah altına alınan tüm adaylar memnun kalacak, devletimiz ise askerlik görevini ifa edecek adaylara, kamu oyunda konuşulan aylık asgari ücret ödememiş olacak ve böylece devletimiz, kasasında biriken çok parayla Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizin modernizasyonu, daha çok araç-gereç alınması mutluluğunu yaşayacak, güçlü ordumuzla aziz milletimiz de, her zaman haklı gururu ve mutluluğu yaşayacaktır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir